Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

O przyszłość SZD w Brzeznej (cz. I) - spółka będzie sprzedana

Email Drukuj

b_250_0_16777215_0___images_phocagallery_Tomasz_robocze_SZD_Brzezna_szd_brzezna_11.jpgOd kilku miesięcy ten ważny dla polskiego sadownictwa, Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Brzezna Sp. z o.o jest wystawiony na sprzedaż. Wiele osób zastanawia co będzie dalej z tą naukową placówką po zmianie właściciela. Dlatego o plany na przyszłość i aktualną sytuację tego ośrodka zapytałem Krzysztofa Gasparskiego, prezesa tej placówki.


Panie Krzysztofie, w jakiej kondycji finansowej jest obecnie SZD w Brzeznej i dlaczego jego właściciel IO w Skierniewicach zdecydował się go sprzedać?

SZD w Brzeznej od 2001 roku jest spółką z ograniczona odpowiedzialnością. W czasie tworzenia takiej formy prawnej nikt nie spodziewał się, że będzie wiązało się to z wieloma problemami takimi jak np. konieczność rozliczania podatku VAT oraz podatku dochodowego, czy uniemożliwi to naszym pracownikom możliwość pozyskiwania grantów na badania naukowe. Doszło do tego, że wszelkie środki jaki dostawaliśmy na działania realizowane przez nasz zakład z Instytutu Ogrodnictwa Skierniewicach (naszego właściciela) były dwa razy opodatkowane (podatkiem VAT i podatkiem CIT). Dlatego od dawna chcemy powrotu realizowanych u nas badań naukowych do placówki macierzystej, co wydaje się nam korzystnym rozwiązaniem z wielu powodów. Drugą rzeczą jest koniunktura w rolnictwie, która przy dużych kosztach funkcjonowania naszej spółki powodowała, że w niektóre lata mieliśmy poważne kłopoty finansowe. Wszystko to doprowadziło do tego, że SZD w Brzeznej jest od kilku lat złej kondycji finansowej.

Co w takim razie będzie z tą bardzo ważną nie tylko dla małopolskiego, ale chyba ogólnopolskiego sadownictwa placówką badawczą?

W chwili obecnej SZD Brzezna jest wystawiona na sprzedaż. Oczywiście Instytut Ogrodnictwa może nie sprzedawać zakładu, ale wymagałoby to znacznego dokapitalizowania Spółki przez IO w Skierniewicach, na co raczej się nie zanosi gdyż z tego co widzę i tam prowadzona jest restrukturyzacja i nacisk na obniżanie kosztów. Sprzedaż ma dotyczyć całego majątku jaki należy do Spółki, który obejmuje obszar o powierzchni 34 ha. Podjęto jednak decyzję, że wydzielony zostanie ze spółki dział naukowy (etatami przeniesiony do IO w Skierniewicach), który jednak będzie nadal funkcjonował na terenie Brzeznej na gruntach  IO nie wystawionych na sprzedaż. Dzięki temu w Brzeznej dalej będzie funkcjonował ośrodek naukowy jako jednostka podlegająca pod IO w Skierniewicach. Dlatego raczej nie ma obawy, że zaplecze naukowe jakie budowano tutaj od 1953 roku zostanie zniszczone.

Czy w takim razie jest szansa na poprawę sytuacji finansowej działu naukowego odpowiadającego za liczne badania i cenne prace hodowlane realizowane na rzecz polskiego ogrodnictwa?

Naukowo powinno się polepszyć, gdyż nasi pracownicy będą mogli po wcieleniu do IO w Skierniewicach starać się o granty na realizację badań naukowych. Optymalnym rozwiązaniem byłby zakup terenów należących do spółki przez podmiot, który dalej chciałby realizować dotychczasowe działania jakimi zajmowała się spółka, a więc produkcję szkółkarską oraz owoców. Wtedy byłaby szansa na doskonałe uzupełnianie się realizowanych w ośrodku badań naukowych z różnymi praktycznymi wdrożeniami. Ale to wszystko będzie zależało od nowego właściciela Spółki jeśli oczywiście taki się pojawi.

Ile obecnie osób pracuje w dziale naukowym i czym zajmują się te osoby?

W dziale naukowym w SZD w Brzeznej pracuje 5 naukowców, kilku techników, a prace pielęgnacyjne w doświadczeniach wykonują pozostali pracownicy. Łącznie spółka zatrudnia  33 osoby. Osoby pracujące w dziale naukowym zajmują się pracą w laboratorium in vitro, realizują doświadczenia z uprawą roślin jagodowych, mało znanych gatunków, prowadzą prace związane z ekologią, a także prace w hodowli nowych odmian malin, jeżyn oraz jagody kamczackiej. Hodowla malin realizowana w naszym zakładzie jest finansowana w całości przez IO w Skierniewicach, a hodowla jeżyn przez naszą placówkę. Bardzo ważne są także doświadczenia realizowane u nas z zakresu jabłoni, grusz oraz czereśni. Cały czas ważnym działem naszego ośrodka jest produkcja szkółkarska roślin w doniczkach oraz produkcja sadzonek truskawek w stopniach elitarnych SE, E1 i E2 używanych do zakładania plantacji matecznych. Niestety duża część z tych działań realizowana przez naszych pracowników to niestety działania mające niewiele wspólnego z nauką, często są bliższe komercyjnej produkcji szkółkarskiej. Tak musimy niestety dzielić naszą pracę, gdyż w przeciwnym razie przy niewielkich środkach na naukę nie byłoby nas stać nawet na utrzymanie kilku pracowników naukowych, którzy od wielu lat są związani z ośrodkiem i są wybitnej klasy specjalistami. Przykładem takich osób jest np. dr Jan Danek, który cały czas u nas jest zatrudniony (obecnie tylko na część etatu) lub dr Maria Buczek kierownik naszego działu naukowego. Ale i takie osoby jak dr Katarzyna Król, broniąca lada dzień tytułu doktora Agnieszka Orzeł, czy Joanna Jagła której obowiązki przy produkcji praktycznej i produkcji w laboratorium kultur tkankowych nie pozwalają się w pełni poświęcić nauce.Co z realizowaną przez SZD w Brzeznej akcją „zalegalizuj swoją plantację”?

Akcja ta spotkała się z różnym oddźwiękiem. Wielu dobrych producentów chwaliło nas za tą akcję, która z jednej strony miała ukrócić nielegalną produkcję, a z drugiej zwiększyć na rynku ilość legalnie produkowanego, zdrowego, a przede wszystkim wolnego od wirusów materiału szkółkarskiego. Zakładanie bowiem plantacji z zawirusowanego materiału w sąsiedztwie zdrowych plantacji powodowało, że wirusy przenoszone wraz z pyłkiem trafiały bardzo szybko na plantacje zakładane z wolnego od wirusów materiału, co natychmiast odbijało się na gorszym plonowaniu roślin. Po tej akcji zaczęli sami zgłaszać się do nas producenci, którzy chcieli zalegalizować swoje plantacje. Niestety cały czas nie brakuje plantacji nielegalnych. Dzięki tej akcji otrzymujemy informacje o nielegalnych sprzedawcach oferujących niepewny towar.  Wiele osób po naszej interwencji odstępowało od procederu (likwidowali swoje oferty w prasie czy internecie). Wiele osób legalizujących swoje plantacje, namawiała też do tego swoich sąsiadów. Zdarzyło się też skierowanie sprawy do Sądu i ukaranie winowajcy wyrokiem. Z tego co mi wiadomo także lubelski WIORiN miał sposobność wystawić mandat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to niewielkie procent ukaranych osób. Działania te są obecnie realizowane przez właściciela licencji na wyhodowane u nas maliny jakim jest IO w Skierniewicach.

Więcej zdjęć w galerii

Poland_Plants

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Aktualności Polska O przyszłość SZD w Brzeznej (cz. I) - spółka będzie sprzedana