Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Borówka w Niemczech

Email Drukuj

b_250_0_16777215_0___images_phocagallery_Tomasz_robocze_pojedyncz_zdjecia_borowka_niemcy.jpgBorówka wysoka w Niemczech uprawiana jest na około 1400 ha, a zbiory tych owoców szacowane są tam na około 6500 ton. Prognozuje się, że produkcja ta będzie wzrastała, głównie z powodu rosnących nasadzeń tego gatunku w północno-wschodnich regionach Niemiec.


Obecnie większość produkcji borówki wysokiej – bo aż 70% – zlokalizowane jest w Niedersachsen (Dolna Saksonia). Ceny uzyskiwane ze te owoce przez organizacje producenckie (mają tylko 5% udział w sprzedaży tych owoców) oscylują w granicach 3,5 do 4,5 euro/kg. Należy jednak zauważyć, że cały czas wzrasta ilość owoców borówki wysokiej sprzedawana przez niemieckie organizacje producenckie. Większość owoców sprzedawane jest bezpośrednio przez ich producentów.

Zbiory borówek w Niemczech zaczynają się w czerwcu (zbiera się w tym okresie w zależności od roku od 1 do nawet 17% plonu), największe zbiory przypadają na lipiec (od 51 do 67%), a kończą w sierpniu (15–43%). W niektóre tylko lata owoce zbiera się jeszcze we wrześniu, ale są to najczęściej już niewielkie ilości rzędu 2%.

Na plantacjach dominują takie odmiany jak ‘Duke’ i ‘Bluecrope’, a w najnowszych nasadzeniach ‘Duke’, ‘Liberty’, ‘Draper’ i ‘Ozarkblue’. Większość plantacji tego gatunku to uprawy ekstensywne, bez fertygacji i źle cięte. Dokonują się jednak zmiany, a nowo zakładane plantacje to uprawy intensywne, z deszczowniami nadkoronowymi, ferygacją, dobrze cięte. Gospodarstwa borówkowe coraz częściej dysponują również bazą chłodniczą. Na niektórych plantacjach wprowadza się także mechaniczny zbiór owoców. Koszty produkcji kilograma tych owoców w Niemczech wylicza się na 3,0–4,5 euro.

Źródło: AMI, ZMP, Landwirtschaftskammer Nordrhein-Westfalen

Poland_Plants

Komentarze 

 
0 #3 maciej 2012-01-15 00:57
nic dziwnego bo koszt zbierania to 1 euro od kg. może tak być skoro Niemcy zbierają borówkę kombajnami ale tracą na jakości sprzedawanych owoców.
Cytować
 
 
+3 #2 Marek 2012-01-14 11:04
"Koszty produkcji kilograma tych owoców w Niemczech wylicza się na 3,0–4,5 euro. Ceny uzyskiwane ze te owoce przez organizacje producenckie (mają tylko 5% udział w sprzedaży tych owoców) oscylują w granicach 3,5 do 4,5 euro/kg.". To gdzie jest zysk? A może to ja czegoś nie zrozumiałem z tego artykułu. Czy ktoś mnie oświeci?
Cytować
 
 
0 #1 Paweł 2012-01-12 12:43
Koszt produkcji to 3-4,5 euro/kg, ceny uzyskiwane 3,5-4,5 euro/kg ,czyli już teraz nie ma zbyt wielkiego przebicia, a co będzie za kilka lat skoro niemal cały świat sadzi tą borówkę?
Miejmy nadzieję ,że wzrośnie spożycie...
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Aktualności Świat Borówka w Niemczech