Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Borówki w tunelach

Email Drukuj

b_309_235_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_NEWSY_img_1487.jpgNa Florydzie straty związane z uszkadzaniem roślin i pąków borówki przez niskie temperatury i koszty zabezpieczenia roślin przed tym niekorzystnym zjawiskiem szacowane są na około 80 mln $. Badania prowadzone na uniwersytecie we Florydzie (University of Florida/IFAS) wskazują na celowość uprawy borówki w wysokich tunelach foliowych, które pozwalają uchronić rośliny przed przymrozkami oraz przyśpieszyć dojrzewanie owoców.


Koszty budowy tuneli nad plantacjami borówki wysokiej szacowane są na około 18-25 tys. $/akr (1 akr =0,4047 ha), ale korzyści jakie wynikają z ich zastosowania to poprawa jakości owoców, przyśpieszenie ich dojrzewania i zarazem możliwość uzyskania wyższych cen za owoce. Z raportu opublikowanego w Hort Technology, podsumowującego 2-letnie badania prowadzone na produkcyjnej plantacji w Alachua County, wynika że w tym okresie temperatura na zewnątrz tuneli spadła do poziomu 0°C i poniżej aż 61 razy, podczas gdy wewnątrz tuneli takie spadki odnotowano tylko trzykrotnie. Normalnie zbiory borówek na Florydzie zaczynają się na początku kwietnia, i oczywiście ceny na początku sezonu są najwyższe (około 7$/funt, 1 funt = 0,4536 kg)). Uprawa w tunelach pozwala przyśpieszyć dojrzewanie owoców i tym samy zwiększyć udział plonu wczesnego. Typowe tunele mają gotycki kształt, a ich wysokość sięga 2,5-6 m w najwyższej części. W badaniach uwzględniono 2 odmiany borówki ‘Snow Chaser’ i ‘Springhigh’, z których szczególnie ta pierwsza jest przydatna do uprawy w tunelach.

Do tej pory wysokie tunele wykorzystywano na Florydzie do uprawy takich gatunków jak pomidory, papryka, czy truskawki, teraz być może zacznie się rozwijać również uprawa borówki pod tego typu osłonami. Koordynator tego projektu, prof. Bieliński Santos, z Instytutu UF ma dokonać analizy opłacalności takiej uprawy.

Autor:  Tom Nordlie

Źródło: news.ifas.ufl.edu

Poland_Plants

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Aktualności Świat Borówki w tunelach