Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Maszyny do zbioru i pielęgnacji jagodowych plantacji

Email Drukuj

b_283_188_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_Jagoda_JPS_img_3013.jpgPolska jest krajem z mocno rozwiniętą produkcją roślin jagodowych. W uprawie niektórych gatunków jak porzeczek, agrestu, aronii, malin a nawet borówki wysokiej wiele prac, w tym zbiór owoców, można zmechanizować. Produkcją maszyn służących do tego celu zajmuje się m.in. firma Jagoda JPS z miejscowości Pamiętna koło Skierniewic.    

Własne konstrukcje

altJak informuje Janina Placek, współwłaścicielka firmy Jagoda JPS, została ona utworzona w 1997 roku, przez osoby wcześniej wspólnie pracujące w Zakładzie Doświadczalnym Mechanizacji Ogrodnictwa w Skierniewicach. Początkowo firma zajmowała się głównie sprzedażą części zamiennych i naprawą maszyn sadowniczych. Z czasem uruchomiono w niej produkcję własnych maszyn. Jako pierwsze w firmie Jagoda JPS produkowane były kosiarko-rozdrabniacze sadownicze, w następnej kolejności zbudowano kombajn do zbioru aronii. Od 2006 roku, firma ta działa w nowym obiekcie w miejscowości Pamiętna koło Skierniewic, gdzie również produkowane są maszyny.  

Obecnie Jagoda JPS jest znanym w kraju producentem nie tylko kombajnów do zbioru owoców jagodowych (porzeczek, agrestu, aronii) ale również innego sprzętu do pielęgnacji plantacji roślin jagodowych. Nad rozwijaniem oferty i udoskonalaniem maszyn pracuje obecnie 3 konstruktorów, a w sumie Jagoda JPS zatrudnia około 20 osób. Wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które zostały opracowane w tej firmie jest opatentowana, a produkowane maszyny są chronione prawnie jako wzór użytkowy.

Kombajny po modernizacji  

Wśród produkowanych maszyn są kombajny do zbioru aronii, porzeczek i agrestu. Pierwsze produkowane w Skierniewicach kombajny połówkowe nosiły nazwę Arek. Po gruntownej modernizacji firma Jagoda zmieniła ją na Jarek. Najnowsza wersja oferowana od tego sezonu to Jarek 5. Jest to kombajn połówkowy, zbierający owoce z jednej strony rzędów. W porównaniu do wcześniejszych wersji, najnowszy model posiada kilka istotnych udoskonaleń konstrukcyjnych. Oś jezdna nie jest na stałe podłączona z ramą, co pozwoliło wprowadzić kilka różnych wersji zawieszenia (sztywna, z hydraulicznym sterowaniem kół, z możliwością hydraulicznej zmiany wysokości zawieszenia i pochylenia kombajnu podczas pracy na skłonach). Również tylny pomost nie jest integralną częścią ramy nośnej, ale jest do niej dokręcany co pozwala dostosować go do systemu zbioru (skrzynki, skrzyniopalety), lub zdemontować całkowicie zastępując wózkiem samowyładowczym na skrzyniopalety. Zmieniono również osłonę nad elementami otrząsającymi – teraz jest ona otwierana co ułatwia konserwację lub usuwanie chwastów z samych otrząsaczy. Zmiany dotyczą również budowy otrząsaczy. Możliwe jest również zamontowanie dodatkowej chłodnicy oleju hydraulicznego. Generalnie w kombajnach do zbioru porzeczek i agrestu montowane są dwie głowice otrząsające, co pozwala zwiększyć dokładność zbioru i ogranicza uszkadzanie krzewów. Kombajnem tym można zebrać w ciągu godziny owoce z powierzchni 0,1–0,2 ha. Dokładność zbioru sięga 99%, a zebrane owoce są transportowane do skrzynek lub skrzyniopalet.

Zmodyfikowana wersja kombajnu Jarek 5, nosi nazwę Aronic i przystosowana jest do zbioru aronii. W maszynie tej jest jeden otrząsacz z głowicą o zwiększonej energii drgań. Zmienione są też prowadnice krzewu. Tu również wydajność zbioru wynosi 0,08-0,2 ha/godz., a dokładność zbioru – 98%. Na dokładność zbioru wpływa w dużej mierze sposób prowadzenia plantacji aronii, krzewy powinny mieć kształt litery V, a ich optymalna wysokość to 1–1,8 m. Zakładając plantację pod zbiór kombajnowy, powinno się sadzić krzewy w rozstawie 4 m x 0,5 m.   

Pomocne przy zbiorze

W ostatnim czasie firma Jagoda wprowadziła do swojej oferty wózki pomocnicze do zbioru kombajnowego. Oferowane jest ich kilka wersji. Najmniejsze, na 1 skrzyniopaletę wyposażone są w przenośniki rolkowe. Wózek taki podczepiany jest do kombajnu, który posiada podest z przenośnikami rolkowymi, a zapełnioną skrzynię spycha się na wózek. Po dojechaniu do końca rzędu, dzięki funkcji hydraulicznego opuszczania podestu, można go rozładować i pozostawić skrzynię na ziemi.

Innym rozwiązaniem są wózki mieszczące 2 lub 3 skrzyniopalety, które również podczepia się do kombajnów. Tego tupu rozwiązanie sprawdza się szczególnie na dużych i w pełni owocujących plantacjach roślin jagodowych. W tym rozwiązaniu, demontowany jest podest kombajnu, a w jego miejsce podczepia się wózek. Po zapełnieniu skrzyni jest ona przesuwana do tyłu, a na jej miejsce podstawiana jest pusta. Na końcu rzędu pełne skrzynie można rozładować bez używania wózka widłowego. Jak podkreśla Janina Placek, wykorzystanie wózków przy zbiorze znacznie usprawnia ten proces, a zainteresowanie tym sposobem zbioru w tym sezonie było bardzo duże.

Kosiarki, podcinacze, opielacze

Firma Jagoda JPS produkuje również maszyny do pielęgnacji plantacji roślin jagodowych. Wśród nich jest na przykład hydrauliczna podkaszarka Lucek, montowana na przednim TUZ-ie ciągnika i przystosowana równocześnie do niszczenia chwastów wzdłuż rzędów roślin. Elementem roboczym jest tu wirnik z dwoma uchylnymi nożami. W trakcie pracy można hydraulicznie regulować położenie głowicy tnącej. Do zwalczania chwastów można też wykorzystać belkę herbicydową Tekla. Jest ona montowana na z przodu ciągnika i zasilana z jego hydrauliki zewnętrznej (podnoszenie/opuszczanie belki). Ciecz jest rozpylana przez dwa rozpylacze (symetryczny i asymetryczny), a zasięg oprysku ogranicza osłona z blachy nierdzewnej i dodatkowy elastyczny fartuch. Część robocza belki jest zamontowana wahliwie, co powoduje dokładne jej kopiowanie powierzchni terenu. Belka ta w standardzie oferowana jest w wersji jednostronnej (montowana po prawej stronie ciągnika), można ja zamówić również w wersji lewostronnej lub obustronnej.

Najnowszą maszyną w ofercie Jagody, jest opielacz Zuza, z hydraulicznie napędzanymi elementami roboczymi. Pierwszy wyprodukowany model przystosowany jest do odchwaszczania pojedynczego rzędu, ale być może wkrótce pojawi się wersja tej maszyny do równoczesnego odchwaszczania kilku rzędów. Elementem roboczym są tu hydraulicznie napędzane głowice, które spulchniają glebę wokół rzędów i niszczą chwasty. W trakcie pracy pracę elementów roboczych kontroluje jedna osoba, sterując ich pracą. Tego typu maszyna, jak wynika ze wstępnych obserwacji, dobrze sprawdza się w uprawie truskawek i warzyw.

Former to z kolei maszyna o podcinania i formowania krzewów porzeczek. Napędzany jest z hydrauliki zewnętrznej ciągnika i umożliwia formowanie krzewów na kształt litery V. Zespół tnący (w postaci kosy listwowej) podnoszony do położenia transportowego przy pomocy siłownika hydraulicznego.   

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Poland_Plants

Komentarze 

 
0 #8 wojtek kolo 2015-01-13 14:59
jedynie Daria -sadzarka im się udala
Cytować
 
 
+1 #7 jadwiga 2015-01-13 14:56
nie polecam . wszystkie maszyny do poprawki
Cytować
 
 
0 #6 wohnen im 2015-01-07 03:15
Hellо Dear, are yoou actuallү visiting this website οn а regular basis,
іf so then yoս will abѕolutely oЬtain pleasant knowledge.
Cytować
 
 
+1 #5 MateuszSad 2013-11-12 20:34
Chciałem zakupić Teklę lewostronną,pow iedzieli że muszę kupić prawą,bo lewych nie będą robić bo zrobili prawe.
Cytować
 
 
0 #4 krzysztof71 2013-09-24 12:37
Ja używam belki tekla 2 i podcinacza polecam, moja ocena współpracy z firmą ok,
Cytować
 
 
+3 #3 Rafał098123 2013-07-07 22:23
Taka firma, tak drogie maszyny, a nie umieją dać godnego wynagrodzenia pracownikom. I niby "zakład" polski. Żal. Kombajny nie polecam, niszczą krzaki a źle zaprojektowany kadłub prowadzący pędy porzeczek w stronę taśmy, sprawia, ze owoców dużo zostaje zerwanych na ziemię. Natomiast krzewy wyglądają jak po wojnie na froncie (dwa lata odbudowy plantacji). Nie kupiłbym nawet za 30 tys. nowego. Pozdrawiam
Cytować
 
 
+1 #2 Jadwiga 2013-06-05 08:25
:lol: ja probuję
Cytować
 
 
+2 #1 jacek58 2013-04-29 21:05
Ja w tej firmie chciałem kiedyś kupić jedną z maszyn ale po tym jak mnie potraktowano podziękowałem za współpracę nie polecam .
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Strona główna