Pierwszy weekend października przyniósł ważne wydarzenie dla tych plantatorów, którzy przy swych jagodnikach już prowadzą pasieki lub dopiero zamierzają je założyć. Rola pszczół w zapylaniu malin, borówek czy truskawek jest wprost nie do przecenienia. O tym jak można prowadzić ich hodowlę w nowoczesny sposób z korzyścią dla siebie i dla owadów rozmawiano podczas Dni Otwartych Drzwi, które odbyły się w dniach 1-2 października w siedzibie głównej firmy Łysoń w Kleczy Dolnej. Imprezę odwiedziło ok. 4000 pszczelarzy oraz ponad 100 zaproszonych gości z 35 państw z całego świata.

Wiodący producent na rynku europejskim

Tomasz Łysoń - prezes firmy Łysoń
Tomasz Łysoń – prezes firmy Łysoń

Firma Łysoń na rynku istnieje od 1995 roku. Obecnie jest wiodącym europejskim producentem sprzętu oraz jednym z 3 największych firm z globalnej branży z przedstawicielstwami handlowymi w 49 państwach leżących na większości kontynentów. Flagową grupą produktów są styropianowe ule, które można tu nabyć we wszystkich dominujących systemach i konfiguracjach. Asortyment przedsiębiorstwa obejmuje także wszelkie inne narzędzia i maszyny do pozyskiwania, magazynowania i konfekcji produktów pszczelich, takie jak miodarki, urządzenia do kremowania, odsklepiania, dozowania miodu, wialnie do czyszczenia pyłku, urządzenie do pozyskiwania pierzgi. Posiadam długie rodzinne tradycje pszczelarskie. Tego fachu nauczył mnie dziadek. Mam jednak wykształcenie techniczne, więc postanowiłem połączyć te umiejętności i rozpocząłem najpierw produkcję nowoczesnych uli, potem także miodarek i innego sprzętu – mówi Tomasz Łysoń, prezes firmy Łysoń. Plantatorów, którzy jeszcze nie posiadają własnej pasieki zapylającej uprawy, szczególnie zainteresować może zestaw startowy oferowany przez producenta. W serii Classic line w jego skład wchodzi ul wielkopolski z dwoma korpusami gniazdowymi, zmiotka, dłuto pasieczne, podkurzacz ze stali nierdzewnej, bluza z kapeluszem ochronnym, rękawice skórzane, komplet ramek i drut nierdzewny do wprawiania węzy, której producent dołącza 1 kg oraz książka „Gospodarka w ulach styropianowych” autorstwa Sławomira Trzybińskiego. Jak informuje właściciel firmy niedługo do produkcji trafią kolejne projektowane bądź testowane obecnie produkty, które zainteresują zarówno posiadaczy większych gospodarstw towarowych, jak i plantatorów upraw jagodowych, którzy na potrzeby ich zapylania prowadzą mniejsze pasieki.

Konferencja pszczelarska

W trakcie Dni Otwartych Drzwi odbyła się dwudniowa konferencja. Pierwsze wystąpienie dotyczyło zarządzania warrozą w pasiece. Ta choroba wciąż odpowiada za upadki wielu rodzin, czasem całych pasiek na terenie Polski. Prelegent, dr hab. Paweł Chorbiński zabrał głos także drugiego dnia. Opowiedział o zwalczaniu szkodników, które być może nie są tak niebezpieczne dla pszczół jak warroza, ale ich obecność także negatywnie rzutuje na zdrowotność pszczelich rodzin, a więc ich zdolność do zapylania plantacji i gromadzenia miodu. W sobotę, 1 października, odbyły się także łączone wystąpienia lek. wet. Artura Arszułowicza i Marcina Raczyńskiego oraz Marka Podlewskiego i Jacka Wojciechowskiego. Pierwsze dotyczyło prawidłowego prowadzenia zabiegów leczniczo-profilaktycznych przy pomocy specjalistycznych produktów dla pszczół. W drugim mówcy próbowali oddzielić fakty od mitów, które narosły w dziedzinie prowadzenia gospodarki pasiecznej. Na specjalne zaproszenie organizatorów do Polski przyjechał z Czech Jan Raja wraz z współpracownikami. Celem wizyty była prezentacja ula Thermo Solar Hive, który za pomocą metody termicznej niszczy osobniki Varroa destructor.

Wystawy, promocje, atrakcje

Poza częścią merytoryczną odbyło się wiele wystaw zaproszonych do udziału w wydarzeniu firm. Wśród nich warto wymienić kilku znaczących producentów sprzętu pszczelarskiego, jak choćby firmę Bzyki oferującą nowoczesne drewniane ule, czy firmy Ratajczak lub Kokoszka. Nabyć można było także kosmetyki, do produkcji których wykorzystuje się produkty pszczele i rośliny miododajne. Swe własne Dni Otwartych Drzwi zorganizowało jednocześnie wydawnictwo Pasieka zlokalizowane po sąsiedzku. Uroczystości uświetnił występ Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów” oraz wystawa zabytkowych samochodów, których pasjonatem jest Tomasz Łysoń.

Polecamy książkę. Do kupienia w naszym sklepie:
Dochodowa_pasieka









Poprzedni artykułRozpoczął się program edukacyjny „Soki i musy – witaminy w SMART formie”
Następny artykułMalina Przehyba – uwagi dotyczące jej uprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj