Malina – biologia rośliny




Malina (Rubus idaeus, R. strigosus, R. occidentalis) posiada obupłciowe, samopylne kwiaty. Kwiaty maliny są atrakcyjnym pożytkiem dla wielu owadów zapylających. Do prawidłowego zapylenia kwiatów ważne jest jednak zadbanie o ich obecność na plantacji. W przypadku upraw prowadoznych w tunelach konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość silnych kolonii z trzmielami.

Owoce maliny są złożone. Każdy pojedynczy owoc ma własny słupek, który musi zostać zapylony indywidualnie. Kwiat dojrzewa (tzn. słupki stają się gotowe do zapylenia) stopniowo, począwszy od dna kwiatowego – proces ten trwa kilka dni. W tym czasie trzmiele muszą odwiedzić kwiat kilkukrotnie, by zapewnić dobre ukształtowanie owoców. Ilość pyłku na pręcikach wskazuje, w jakim stopniu kwiat był odwiedzany przez trzmiele. Brak pyłku oznacza właściwą częstotliwość wizyt.

Ule TRIPOL gwarantują najwyższą jakość zapylenia. Wyselekcjonowane matki i rodziny zapewniają intensywną pracę przez 6-8 tygodni. Bardzo często jednak okres ten jest znacznie dłuższy. Ule firmy Koppert to nie tylko trzmiele, to pewność zapylenia nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ule TRIPOL dostosowane są do zapylania upraw polowych jednocześnie z powodzeniem można stosować je w uprawach pod osłonami.

Na 1 ha upraw polowych należy zastosować 2-3 ule Tripol, natomiast w uprawach po osłonami należy umieścić 6-9 rodzin (2-3 ule Tripol bądź 6-9 uli pojedynczych). Trzeba pamiętać, aby ule wprowadzać do uprawy tydzień prze kwitnieniem, bądź 2-3 tygodnie przed pełnią kwitnienia, aby kolonie miały możliwość zwiększenia liczby robotnic w ulu.

Specjalna konstrukcja ula zapewnia dobrą wentylację w koloniach przy jednocześnie dobrych właściwościach izolacyjnych. Wszystkie działania firmy Koppert skierowane są na ochronę środowiska naturalnego, dlatego opakowania po koloniach zawierają znacznie jeszcze mniej tworzyw sztucznych i są łatwiejsze w utylizacji.

Sposób rozmieszczenia

Ul należy umieścić 50 cm – 1 m nad ziemią, w miejscu osłoniętym od promieniowania słonecznego i zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi. Unikać umieszczania ula wśród liści! Ule TRIPOL należy umieścić na stabilnym podłożu, ok. 50 cm nad ziemią. Wiosną ule powinny stać w miejscu słonecznym, później w cieniu. Należy zabezpieczyć ul przed mrówkami. Po umieszczeniu ula we właściwym miejscu należy pozostawić trzmiele na około pół do 1 godziny, by się uspokoiły. Potem można otworzyć wylot. W przypadku uprawy w tunelu wlot ula należy otworzyć, gdy wietrzniki są zamknięte (późnym popołudniem). Zapobiega to wylatywaniu trzmieli poza tunel podczas przelotów orientacyjnych i umożliwia ich powrót do ula. Po kilku przelotach orientacyjnych trzmiele rozpoczną zapylanie. Trzmiele są najbardziej aktywne rano i po południu. Ich aktywność zależy także od okresów kwitnienia uprawy. Trzmiele wykazują aktywność w temperaturach 10-30°C, optymalna temperatura wynosi 15-25°C.







Poprzedni artykułDzień Otwarty w DLV PLant-GreenQ – maliny i truskawki
Następny artykułNowatorskie rozwiązania do odstraszania ptaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj