Nagrodzone produkty na targach TSW 2015




Rozpoczęły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) 2015. Warszawska hala EXPO XXI wypełniona jest już nie tylko wystawcami, ale również dużą liczbą gości odwiedzjących tegoroczne targi. Dziś 19 lutego również odbywa się 58 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych.

 

alt
Otwarcia kolejnej edycji TSW dokonał Jacek Kłudka, prezes Oficyny Wydawniczej Oikos, głównego organizatora Targów

Podczas uroczystego otwarcia TSW ogłoszono wyniki konkursu o nagrodę im. Prof. Szczepana A. Pieniążka. Była to już druga edycja tego konkursu, do którego w tym roku zgłoszono 8 produktów. Jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Franciszka Adamieckiego, dyrektora Instytutu Ogrodnictwa, wyłoniło 3 laureatów.

TOP-PHOS® nowa forma fosforu to produkt zgłoszony przez firmę Timac Agro Polska. TOP-PHOS® jest nową formą fosforu zawierającą fosforan jednowapniowy połączony mostkiem wapniowym z cząstką organiczną. TOP-PHOS® rozwiązuje bardzo istotny problem nawozowy związany z uwstecznianiem się fosforu w glebie, do związków nierozpuszczalnych w wodzie. Stosując tradycyjny fosfor uzyskujemy skuteczność jego wykorzystania na poziomie 30%, natomiast w przypadku zastosowania TOP-PHOS® może ona osiągnąć nawet do 90%.  Do tego dochodzi także dłuższy czas jego działania w porównaniu ze zwykłym fosforem. Tak więc w efekcie finalnym rośliny mają zapewniony dostęp do fosforu przez długi okres czasu, czego efektem jest ich silny wzrost, rozwój, intensywna produkcja i transport związków energetycznych oraz pozytywny wpływ na dojrzewanie. To prawdziwa rewolucja w nawożeniu i odżywianiu roślin fosforem. TOP-PHOS® to nowa forma fosforu zabezpieczona przed uwstecznianiem w glebie, co zapewnia jego wyższą dostępność dla roślin w stosunku do tradycyjnych form nawozu i dłuższy czas jego pobierania – powiedział Maciej Sroczyński z Timac Agro. Fosfor wyprodukowany w technologii TOP-PHOS®, jest również lepiej pobierany w środowisku kwaśnym. W glebach kwaśnych różnica pomiędzy dostępnością fosforu z nawozu tradycyjnego, a TOP-PHOS® może sięgać nawet do 33%.

alt
Prof. Franciszek Adamicki wręczył nagrodę im. Prof. Szczepana Pieniążka przedstawicielom firmy Timac Agro Polska

Wyróżniony statuetką został zarejestrowany w ubiegłym roku przez firmę Bayer CropScience fungicyd do ochrony truskawek Luna Sensation 500 SC. Grupa produktów Luna to kilka formulacji fungicydów. Ich cechą wspólną jest zawartość innowacyjnej, nowej  substancji aktywnej jaką jest fluopyram, zaliczany do grupy SDHI drugiej generacji. W Polsce w roku 2014 uzyskał rejestrację pierwszy produktów z grupy Luna – Luna Sensation 500 polecany do ochrony truskawek. W przyszłości planowane jest rozszerzenie zakresu stosowania o kolejne uprawy jagodowe. W przypadku truskawek fungicyd zarejestrowany do ochrony przed szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym, białą plamistością liści, skórzastą zgnilizną i antraknozą. Jak przypomniał Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience produkt Luna Sensation 500 SC jest wprowadzany na całym świecie, a substancje wchodzące skład tego fungicydu są zatwierdzone m. in. przez Unię Europejską (Aneks I) jako bezpieczne dla środowiska, stosującego i konsumenta. 

alt
W imieniu firmy Bayer CropScience nagrodę odebrał Mirosław Korzeniowski

Kolejną nagrodę otrzymał system analizy wzrostu roślin Paskal, zgłoszony przez firmę Agrofim Poland, który umożliwia monitorowanie oraz analizowanie procesów dziennego przyrostu masy roślin w szklarniach. System waży pojedyncze rośliny w wielu miejscach szklarni za pomocą specjalnie do tego celu zaprojektowanych wag. Tym samym umożliwia dokładne pomiary tempa wzrostu w różnych miejscach szklarni. Dostarcza ona także informacje na temat rzeczywistego rozwoju roślin oraz produkcji w całej szklarni. Dane przesyłane są co 20 minut drogą radiową do komputera, a następnie do serwera w celu ich analizy za pomocą oprogramowania opracowanego właśnie do tego celu. Następnego dnia przetworzone dane przesyłane są hodowcy za pośrednictwem strony internetowej. Dane dotyczące panujących warunków (np. temperatura, wilgotność) oraz nawadniania są przesyłane do systemu komputerowego obsługującego daną szklarnię. 

Laureaci tegorocznego konkursu o nagrodę prof. Szczepan Pieniążka








Poprzedni artykułWerticilioza truskawki
Następny artykułArysta LifeScience przejęta przez Platform Specialty Products

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj