Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Truskawki muszą być smaczne

Email Drukuj

b_250_0_16777215_0___images_phocagallery_Tomasz_robocze_truskawki_musza_byc_smaczne.jpgZenon Latoszek (fot. 1), prowadzi 15-ha gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Kiersze w gminie Konstancin Jeziorna koło Warszawy. Jego powierzchnia, łącznie z dzierżawami to prawie 15 ha, z tego na ponad 2 ha co roku uprawia się truskawki, na 2 ha wczesne ziemniaki, a na reszcie zboża. Większość owoców sprzedawane jest bezpośrednio z gospodarstwa. Jak podkreśla producent, jego klienci najbardziej cenią sobie smak owoców odmian ‘Darselect’ i ‘Thuriga’ (fot. 2).


W systemie tradycyjnym

Z. Latoszek truskawki uprawia od 2002 roku. Plantacje prowadzone są w systemie pasowo rzędowym – rośliny sadzi się w rzędach odległych od siebie o 80 cm, szerokość międzyrzędzia to 110 cm. Daje to obsadę około 40 000 roślin/ha. Wszystkie plantacje mają możliwość nawadniania za pomocą deszczowni szpulowych.

Dużą uwagę przywiązuje się do właściwego przygotowania stanowiska, w tym celu pole jest nawożone obornikiem, następnie wysiewa się mieszankę gorczycy, gryki i owsa na przyoranie. Dodatkowo pola każdorazowo przed założeniem plantacji są głęboszowane. Chcąc uzyskiwać wysokie plony, dobre jakości owoców niezbędne jest też odpowiednie nawożenie mineralne. W tym celu wiosną przed ruszeniem wegetacji stosuje się nawóz Yara MilaComplex w dawce około 300 kg/ha. Wysiewa się go także po zbiorze owoców w dawce 400–500 kg/ha. Dodatkowo w czasie kwitnienia truskawki zasilane są saletrą wapniową (Yara LivaCalcinit).

Uprawiane odmiany

W nasadzeniach dominuje ‘Darselect’, następne w kolejności odmiany to ‘Thuriga’, ‘Alfa Centauri’, ‘Honeoye’ i ‘Florencja’. W najnowszych nasadzeniach posadzono w celu przetestowania takie odmiany jak ‘Merlin’, ‘Patrycja’ i ‘Aliot’. Na niewielkiej powierzchni uprawia się także odmianę ‘Senga Sengana’, której owoce są szczególnie cenione przez osoby produkujące przetwory. Odmiana ta dobrze sprawdza się na tych kwaterach pola, gdzie występują patogeny glebowe (fot. 3).

W tym roku plonowanie roślin odmiany ‘Darselect’ było dużo słabsze niż w innych latach, z powodu przemarznięcie większości roślin tej odmiany w czasie lutowych mrozów. Mimo tego, Z. Latoszek posadził już wiosną nowe rośliny tej odmiany, na powierzchni 0,5 ha – fot. 4 (20 000 roślin). ‘Darselect’ bardzo dobrze plonuje, ma wybitnie deserowe i bardzo smaczne owoce. Plony u tej odmiany w przeliczeniu na hektar przekraczają u mnie 20 t/ha – mówi Z. Latoszek. Według plantatora w jego warunkach odmianą bardzo plenną okazała się także ‘Alfa Centauri’ (fot. 5), ma duże owoce – fot. 6 (nie drobnieją w czasie zbiorów) i jest mało podatna na szarą pleśń. Jej owoce jego klienci również uważają za smaczne i chętnie kupują.

Jak informuje plantator, wszystkie sadzonki do zakładania nowych plantacji zakupuje tylko w renomowanych szkółkach. Dzięki temu ma pewność, że rośliny są zdrowe. Najwięcej roślin kupuje w szkółkach: Skaplant z Kruchowa k. Gniezna, Szkółka Markiewicz z Buszkowa, a także w Gospodarstwie Rolno-Ogrodniczym Dariusz Wójcicki z Pustkowej Góry koło Grotnik oraz w Szkółce Roślin Jagodowych – Kąccy z Kurowa koło Wielunia. Część plantacji zakłada jesienią z materiału kopanego, a część wiosną z sadzonek frigo (w tym ostatnim systemie zakładane jest jednak coraz więcej plantacji). Plantacje użytkowane są przez 3 lub 4 lata.

            W gospodarstwie ochronę ustala się w oparciu o corocznie aktualizowane zalecenia podawane w „Programie Ochrony Roślin Sadowniczych”. Pierwszym zabiegiem wykonywanym przeciwko chorobom jest zabieg w czasie kwitnienia truskawek preparatem Folpan 80 WG. W następnej kolejności używa się takie fungicydy jak Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, a w czasie zbiorów preparat Teldor 500 SC. W tym roku plantacje po raz pierwszy opryskiwano także nowym biologicznym preparatem Polyversum WP. W czasie zabiegów fungicydowych w okresie kwitnienia stosuje także dwa razy biostymulator Asahi SL. W niektóre lata plantację przed zbiorami owoców opryskuje się także dolistnie nawozami wapniowymi. Plantator zamierza w przyszłym roku wprowadzić na swojej plantacji zasady Integrowanej Produkcji, w tym celu musi jeszcze ukończyć kurs Integrowanej Produkcji.

            Do zwalczania chwastów używa się najczęściej Stomp 330 EC, który stosuje jesienią lub wczesną wiosną na glebę wolną od chwastów. Czasem w celu zwalczenia chwastów jednoliściennych stosuje jeszcze herbicyd Agil 100 EC (zabieg tym herbicydem trzeba wykonać odpowiednio wcześnie przed zbiorami, ponieważ preparat ten ma 21-dniowy okres karencji). Niestety, z uwagi na coraz ubożą paletę herbicydów zarejestrowanych do zwalczania chwastów na plantacjach truskawek, możliwości chemicznej walki z niepożądanymi na plantacjach roślinami są coraz mniejsze. Dużo łatwiej było jeszcze kilka lat temu, kiedy dostępna była znacznie szersza paleta herbicydów zarejestrowanych do stosowania na plantacjach truskawek. Od drugiego roku prowadzenia plantacji, po zbiorze owoców ścina się liście i rozsiewa się nawozy. Następnie glebę w międzyrzędziach uprawia się przerobioną glebogryzarką i wykonuje się zabieg herbicydowy (najczęściej używa się wtedy preparat Stomp 330 EC).

Moi klienci potrzebują ładnych, smacznych i zdrowych truskawek. Ważne jest również, aby łubianki w jakich sprzedaję owoce były zawsze czyste. I jeśli oferuję taki produkt mogę być pewny, że osoby kupujące moje owoce będą wracały do mojego gospodarstwa – mówi Zenon Latoszek.

Zobacz także: truskawka, nawożenie
Poland_Plants

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Nawożenie Truskawka Truskawki muszą być smaczne