Sunberry
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Fertygacja - jak i czym? cz. I

Email Drukuj
altCoroczne Dni Ogrodnika –Targi Międzynarodowe, odbywające się w Gołuchowie koło Kalisza, są okazją do zapoznania się z propozycjami firm oferujących rozwiązania związane głównie z uprawą roślin pod osłonami. Dotyczy to rzecz m.in. systemów nawadniania i nawożenia, które stają się także niezbędnym elementem upraw „pod chmurką” zapewniając wysoką jakość produkowanych owoców.

 

 Maciej Puła podkreśla, że ważna przy fertygacji jest stała kontrola jej parametrówWedług Macieja Puły z firmy Poldrip, dla producentów roślin jagodowych, którzy prowadzą uprawy na dużych powierzchniach polecany jest system oparty na sterowniku z by-passem – układ gdzie cześć wody jest kierowana do sterownika nawożeniowego, tam mieszana z pożywką i ponownie wtłaczana do rurociągu. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać duże wydajności podawanej pożywki (do 200 m3/godz.), przy użyciu prostych sterowników czy dozowników pobierających pożywkę. Do tego typu instalacji M. Puła poleca kompaktowy sterownik Mix Master SC 750, który może obsłużyć powierzchnię o wielkości do 20 ha, i może podawać 13–22 m3 pożywki/godz. Sterownik ten umożliwia podawania 4 różnych roztworów nawozowych, kwasu lub zasady oraz kontrolowanie pracy aż 64 zaworów nawodnieniowych. Można go podłączyć do komputera klimatycznego lub drugiego sterownika nawodnieniowego. Ważną jego funkcją jest również stały pomiar EC i pH podawanej roślinom pożywki. Ma to duże znaczenie bowiem pozwala na bieżąco kontrolować parametry pożywki, i unikać błędów często popełnianych przez osoby zaczynające nawożenie w formie fertygacji. Już na przykład zmiana parametrów wody może wpływać na skuteczność nawożenia upraw, a brak kontroli pH podawanej pożywki może w efekcie doprowadzić do niekorzystnych zmian odczynu gleby. altRozwiązanie, gdzie kontroluje to komputer nawodnieniowy, zapewnia nawożenie roślin pożywką o określonych parametrach. Przy niskich stężeniach pożywki nie dochodzi też do zmian odczynu gleby. Nasi klienci coraz częściej zwracają na to uwagę – informuje M. Puła. W przypadku upraw pod chmurką warto jest od razu wyposażyć komputer nawodnieniowy w czujnik opadu – wówczas komputer automatycznie koryguje zaprogramowaną ilość podawanej wody/pożywki dostosowując ją da aktualnego stanu nawodnienia gleby. Dodatkowo układ można wzbogacić w czujnik temperatury zewnętrznej, przydatny szczególnie przy instalacjach zraszających. Pozwala to na przykład w trybie automatycznym uruchamiać instalację zraszającą w celu zabezpieczenia plantacji przed przymrozkami.             

Firma Fertyga od wielu lat oferuje kompleksowe rozwiązania do fertygacji upraw prowadzonych w podłożach o ograniczonej objętości. Jak informuje Piotr

Piotr Szczodrowski przy szafie sterujacej klimatem w uprawach pod osłonami

Szczodrowski, odpowiedzialny za automatykę urządzeń oferowanych przez Fertygę, w produkcji ogrodniczej błędem jest korzystanie z różnego rodzaju gotowych programów do fertygacji upraw. W produkcji realizowanej w szklarni czy to w tunelach ważne jest stałe kontrolowanie częstotliwości podlewań oraz ilości podawanej wody uzależniając te parametry od natężenia światła, temperatury wewnątrz obiektu lub aktualnej fazy wzrostu roślin. W celu kontrolowania wilgotności mat (co niekiedy sprawia wiele trudności producentom truskawek, w przypadku ich zalewania doprowadza się do uszkadzania systemu korzeniowego) można maty wyposażyć w czujnik wilgotności i podłączyć go do komputera sterującego cyklami nawodnieniowymi. W przypadku tych rozwiązań, a także systemów do fertygacji złożonych z szeregu sterowników podłączanych do komputerówklimatycznych firma ta w całości opiera się na własnych konstrukcjach projektowanych pod

alt

konkretne potrzeby ogrodnika. Większość z oferowanych elementów do fertygacji, łącznie z szafami sterującymi klimatem firma produkuje sama, a poszczególne elementy np. szaf sterujących klimatem są urządzeniami zbudowanymi z prostych modułów, które w przypadku awarii jakiegoś z elementów można łatwo wymienić unikając np. wymiany całych dużych modułów sterujących. Fertyga oferuje także 2-letni serwis gwarancyjny i szczycie się 24-godzinnym serwisem. Wprowadzanie w uprawach nawet najlepszej jakości elementów sterujących nawadnianiem czy klimatem w obiektach zamkniętych należy traktować cały czas jako czynnik wspomagający podejmowanie decyzji przez producenta np. o tym czy podlewać rośliny czy nie. W niektórych etapach wzrostu truskawek np. na etapie ukorzeniania się roślin najważniejsza będzie stała kontrola wilgotności mat wykonywana przez osobę kontrolującą uprawę – informuje Anna Piegdoń z firmy Fertyga.

Poland_Plants

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Nawożenie Truskawka Fertygacja - jak i czym? cz. I