Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Z nawozem na przymrozki

Email Drukuj

b_371_247_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_Compo_2012_dpp_94.jpgPodczas konferencji prasowej jaką firma COMPO Polska Sp. z o.o. zorganizowała 26 października w Warszawie omawiane były przede wszystkim możliwości nawożenia upraw sadowniczych z wykorzystaniem produktów nawozowych tego przedsiębiorstwa. Ciekawym punktem spotkania był wykład dr Georga Eberta z działu nauki i rozwoju COMPO Expert w Niemczech, na temat możliwości ochrony roślin przed przymrozkami.


Spotkanie w Warszawie poprowadził Piotr Zabuski dyrektor zarządzający spółką COMPO Polska sp. z o.o.Piotr Zabuski, dyrektor zarządzający firmy COMPO Polska W jej ofercie jest szereg produktów do nawożenia dolistnego roślin. Na ich bazie były w tym roku prowadzone doświadczenia produkcyjne w gospodarstwach z uprawą jabłoni. Jedno z nich odbywało się już drugi sezon na tej samej kwaterze w sadzie położonym w Rokietnicy koło Poznania, a jego wyniki przedstawił dr Krzysztof Rutkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Drugie miało miejsce w rejonie Sandomierza na 4 odmianach jabłoni. Wyniki tego programu opartego na 13 zabiegach z wykorzystaniem Mirosław Błasiak omówił program dolistengo nawożenia jabłoni takich produktach jak Basfoliar Combi-Stipp, Basfoliar Aktiv, róże rodzaje Basfoliar SP (dawniej Nitrophoski foliar) przedstawił Mirosław Błasiak z COMPO Expert. Według przedstawionych przez niego informacji program oparty na nawozach firmy COMPO okazał się nie tylko ponad dwukrotnie tańszy (całkowity koszt produktów użytych w doświadczeniu wyniósł 850 zł/ha) od tego stosowanego standardowo w gospodarstwie sadownika, ale również efektywniejszy. Dzięki niemu uzyskano zwyżkę plonu i poprawę jego jakości (większe jabłka i lepiej wybarwione).   

Jak podkreślał dr  Georg Ebert przymrozki każdego roku są zjawiskiem, Dr Georg Ebert z Niemiec omówił nowe możliwości ochrony roślin przed przymrozkami które może powodować znaczące szkody w produkcji sadowniczej, a nawet całkowite zniszczenie plonu. Szczególnie wrażliwe na działanie ujemnej temperatury są kwiaty. Dochodzi bowiem wtedy do przemarznięcia znamienia słupka, o czym świadczy jego czarna lub brązowa barwa. Dlaczego tak się dzieje? Stopień uszkodzenia tkanek uzależniony jest od długości trwania przymrozku. Z badań prowadzonych na ogórku, stwierdzono że wraz ze spadkiem temperatury poniżej 0°C, dochodzi najpierw do zamarzania wody w ścianach komórkowych i przestrzeniach międzykomórkowych. Na tym etapie obserwowany jest wzrost temperatury tkanek na skutek wydzielenia ciepła w procesie zamarzania wody. Zabójczy dla tkanek jest jednak moment, gdy zaczynają się tworzyć kryształki lodu w ścianach komórkowych, które w nieodwracalny sposób niszczą struktury komórkowe, prowadząc do śmierci poszczególnych komórek. Oprócz samego procesu tworzenia się kryształków lodu, szkodliwe jest dla komórek wydzielanie podczas stresu wolnych rodników tlenu (reactive oxygen species –ROS), które również przyczyniają się do niszczenia komórek. Neutralizacja powstawania ROS może być jednym ze sposobów ograniczenia szkodliwego wpływu ujemnej temperatury na rośliny. Mogą na to wpływać niektóre substancje jak enzymy, antyoksydanty (tocopherol czyli Witamina E), fenole, karotenoidy, kwas askorbinowy (witamina C), niektóre pierwiastki mineralne (potas i bor). Niektóre z tych substancji mogą być w sposób sztuczny dostarczone roślinom, przez co neutralizują ROS, i w ten sposób zapobiegają lub przynajmniej ograniczają proces niszczenia komórek. Jak powiedział dr G. Ebert, firma COMPO już od przeszło 10-lat prowadzi wspólnie z placówkami badawczymi w Niemczech, badania nad możliwością zastosowania α–tocopherolu w celu zabezpieczenia roślin przed działaniem niskich temperatur. Substancja ta, podobnie jak glikol, bor oraz adiuwanty jest składową nawozu COMPO Frost Protect. α–tocopherol zapobiega powstawaniu wolnych rodników tlenu w komórkach i stabilizuje błonę komórkową, glikol opóźnia proces tworzenia się kryształków lodu w komórkach, a bor stabilizuje wszystkie elementy strukturalne komórek. W efekcie można więc przez zastosowanie COMPO Frost Protect zabezpieczyć rośliny przed spadkami temperatury nawet do -5°C – powiedział dr G. Ebert.

Efekt działania COMPO Frost Protect

By jednak było to możliwe preparat musi zostać pobrany przez rośliny i w nich rozprowadzony. Dlatego bardzo istotny jest tu termin aplikacji tego preparatu. Powinno się go zastosować na 48-24 godzin przed spodziewanym przymrozkiem. Bardzo istotna jest aktywność i kondycja liści w czasie aplikacji, im bardziej obfita masa liści i korzystniejsze warunki do wzrostu tym szybszy będzie efekt działania tego produkty. Zbyt późne podanie tego preparatu może wręcz spowodować efekt odwrotny, czyli nawet większe uszkodzenia kwiatów i liści, niż w sytuacji gdy nie zrobione zostały żadne zabiegi (wynika to z faktu samego zwilżenia tkanek, które są wtedy bardziej wrażliwe na działanie niskiej temperatury). Co ciekawe, efekt jednokrotnej aplikacji COMPO Frost Protect utrzymuje się przez 5-6 dni, chroniąc w tym czasie rośliny przed przymrozkiem. Zaleca się go stosować w dawce 1-1,5 l/ha. Cena tego preparatu w Polsce będzie oscylować w granicach 500 zł/l. Według dr G. Eberta, lepszy efekt działania COMPO Frost Protect można uzyskać stosując go w niższej dawce ale powtarzając zabieg w krótkim odstępie czasu (należy sobie tutaj zadać pytanie czy ekonomicznie będzie to uzasadnione?). Ważne jest również by liście jak najlepiej zostały pokryte cieczą, co zapewni dobre wynikanie składowych preparatu. Minimalna dawka cieczy dla upraw sadowniczych to 200 l/ha, maksymalna nawet 1000 l cieczy/ha. COMPO Frost Protect nie powinien być stosowany w mieszankach zbiornikowych, co może obniżać jego skuteczność działania. Jak powiedział Jakub Lis odpowiedzialny za marketing w COMPO Expert, nie ma również problemu w sytuacji gdy preparat nie zostanie wykorzystany w danym sezonie. Jego trwałość szacowana jest na minimum 3 lata, istotne by go przechowywać w pomieszczeniu gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C.                 

Poland_Plants

Komentarze 

 
0 #2 Krzysiek 2012-11-25 22:59
skład jest jasny
witamina e
bor
glikol i alkohol....
w aptece jest wszystko na 1ha wyjdzie 40 zł
Pozdrawiam
Cytować
 
 
+1 #1 Eugeniusz 2012-11-11 12:17
Cena bardzo wysoka!!! ;-) Przy jednorazowej aplikacji i potwierdzonej skuteczności propozycja godna uwagi i wykonania zabiegu. Wysoki plon, większy dochód i zwrot kosztu. Efekt jednorazowej aplikacji COMPO Frost Protect utrzymuje się przez 5-6 dni a więc pozostaje jedynie dokładnie przewidzieć wystąpienie przymrozków??? ;-)
Rachunek ekonomiczny zadecyduje!!! :-)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Nawożenie Truskawka Z nawozem na przymrozki