Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Plantatorzy borówki w Ciechocinku, cz. II

Email Drukuj

b_291_176_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_SPBA_Ciechocinek_img_0423.jpgPodczas tegorocznego spotkania (17-19 luty) członów Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA, czytaj również) poruszane były m.in. tematy związane z nawożeniem i możliowościami poprawy jakość owoców borówki wysokiej. Okazuje się, że niektóre z metod, które temu sprzyjają, są już powszechnie praktykowane przez plantatorów z Ameryki Północnej.

Racjonalne odżywianie

Jak przypomniał prof. dr hab. Andrzej Komosa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podstawą racjonalnego odżywiania roślin jest analiza gleby, dotyczy to zwłaszcza roślin borówki wysokiej, które mają dosyć wysublimowane wymagania pod względem warunków i stanowiska uprawy. Przede wszystkim rośliny borówki wysokiej wymagają utrzymania stabilnego i odpowiednio niskiego pH gleby. Poprzez systematycznie wykonywane co roku analizy składu chemicznego gleby, można po kilku latach wyrównać zasobność gleb na plantacji, co ułatwia późniejsze nawożenie. Wówczas polega ono na uzupełnianiu składników pokarmowych, które są wynoszone z plantacji wraz z plonem lub wypłukiwane w głąb gleby. Dotyczy to przede wszystkim azotu, który na owocujących plantacjach powinno sie dostarczać w zasadzie corocznie. Optymalnym sposobem nawożenia upraw jest połączenie nawożenia posypowego z fertygacją. Kolejnym krokiem w optymalizacji nawożenia jest analiza składu chemicznego liści, która pozwala potwierdzić stan odżywienia roślin w trakcie ich wzrostu i ewentualnie uzupełnić braki. Optymalnym do tego terminem jest okres gdy kończy się pierwszy zbiór owoców odmiany ‘Bluecrop’. Próba zbiorcza powinna zawierać około 135 liści, pobranych z długopędów pomiędzy 5-10 liściem licząc od wierzchołka. Na taką próbę powinny się składać liście pobrane z co najmniej 15 krzewów na 1 ha.

Fitohormony, stymulatory wzrostu czy trzmiele?

Z informacji przedstawionych przez prof. dr hab. Alinę Basak wynika, że na wzrost i plonowanie borówki można wpływać stosując różnego rodzaju fitohormony i substancje wzrostowe. Takie działania są dość powszechne w Kalifornii i Stanach Zjednoczonych, gdzie uprawia się różne gatunki borówki (oprócz borówki wysokiej, również borówkę rózgowatą i niską). Na przykład w celu poprawy zawiązywania owoców amerykańscy plantatorzy opryskują rośliny dwukrotnie w czasie kwitnienia preparatami zawierającymi giberelinę GA3. Tego typu zabiegi są szczególnie wskazane w sytuacji wystąpienie przymrozków lub niekorzystnych warunków do zapylenia i zapłodnienia kwiatów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie plonu nawet z przemarzniętych kwiatów. Traktowanie roślin borówki giberelinami GA3 ma też pewne negatywne działanie – a mianowicie owoce są wówczas drobniejsze i dojrzewają z kilkudniowym opóźnieniem w porównaniu do roślin nie traktowanych tą substancją. W niektórych sytuacjach zastosowanie GA3 może nawet prowadzić do nadmiernego zawiązywania owoców, a nawet przemiennego owocowania krzewów borówki. By zniwelować skutki stosowania giberelin, i poprawić wielkość owoców amerykańscy plantatorzy stosują po kwitnieniu (dwa zabiegi) z kolei preparaty zawierające syntetyczną cytokininę zawierającą florchlorfenuron (preparaty CPPU i Sitofex). W różnych doświadczeniach efekt stosowania tego typu preparatów był różny, choć zazwyczaj uzyskiwano wzrost masy jagód, a więc i plonu.

Taki efekt, według Jacka Malinowskiego z firmy Koppert Polska można również uzyskać wprowadzając trzmiele na kwitnące plantacje borówki wysokiej. Trzmiel są bardzo skutecznymi zapylaczami kwiatów borówki, z racji swej budowy i charakteru pracy (przenoszą duże ilości pyłku na swym ciele i wibrują podczas pobierania nektaru z kwiatów). W amerykańskich doświadczeniach dzięki wprowadzaniu rodzin trzmielich na plantację i zapyleniu krzyżowemu, stwierdzono wyraźny przyrost zawiązanych owoców od kilku do nawet kilkudziesięciu procent (w zależności od odmiany). Związany był z tym wyraźny wzrost masy pojedynczych jagód, a tym samym plonu. By takie efekty uzyskać ule Tripol powinno się wprowadzać na plantacje na co najmniej 4–7 dni przed rozpoczęciem kwitnienia. Ule takie powinno się ustawić na podwyższeniu (zabezpieczając je przed dostępem mrówek) i osłonić przed bezpośrednim działaniem słońca. Najlepsze efekty w zapyleniu kwiatów uzyskuje się wówczas gdy na plantacji są różne gatunki owadów zapylających, np. trzmiele i pszczoły. Wówczas trzmiele pracują, gdy jest chłodna i pochmurna pogoda, a pszczoły są efektywniejsze w godzinach południowych oraz gdy temperatury są wysokie. Wprowadzanie Tripoli na plantacje, to swego rodzaju ubezpieczenia – na dobre zapylenie – informował J. Malinowski.     

Pozaetykietowe rejestracje

Pula chemicznych środków ochrony do walki z chorobami i szkodnikami w uprawie wysokiej jest obecnie bardzo uboga – zawiera jak na razie dwa preparaty: Switch 62,5 WG i Calypso 480 SC. Oba zostały dopuszczone do stosowania dzięki SPBA, które uzyskało zgodę na ich stosowanie w uprawie borówki w ramach pozaetykietowej rejestracji w uprawach małoobszarowych. W tym roku dzięki takim działaniom prawdopodobnie będzie również dopuszczony do ochrony borówki przed szarą pleśnią fungicyd Signum 33 WG. Jak przypomniał Waldemar Bernat z BASF Polska, jest to dwuskładnikowy fungicyd (boskalid + piraklostrobina), a więc cechujący się bardzo wysoką skutecznością i szerokim spektrum działania. Boskalid działa w roślinie układowo, natomiast piraklostrobina quasi systemicznie (rozprzestrzenia się w formie gazowej w roślinie). Oprócz grzyba Botrytis cienera (sprawca szarej pleśni) działa też na inne patogeny grzybowe (np. w truskawce ogranicza występowanie atraknozy, mączniaków, skórzastej zgnilizny, grzybów z rodzaju Rhizopus i Mucor). Dla utrzymania dobrej skuteczności preparatu nie powinno sie go stosować częściej jak 2 razy w sezonie. Dla borówki ma być zarejestrowana dawka podobna jak dla truskawek – 1,8 kg/ha).

Więcej zdjeć w Galerii

Wiecej informacji z tego spotkania w czasopiśmie Jagodnik, zamów już terez! 

Zobacz także: ochrona, borówka wysoka
Poland_Plants

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Ochrona Borówka wysoka Plantatorzy borówki w Ciechocinku, cz. II