Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Przygotowanie stanowiska pod plantację borówki

Email Drukuj

b_335_213_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_Zakl_plant_borowki_img_7236.jpgW gospodarstwie Ireneusza Komorowskiego w Żyrowie koło Chynowa, borówkę wysoką uprawia się na powierzchni 4,5 ha. Obecnie trwają przygotowania do powiększenia plantacji, a glebę w której mają być uprawiane borówki rozpoczęto przygotowywać już 2 lata przed planowanym terminem sadzenia roślin.

Punktem wyjścia do właściwego przygotowania gleby pod sadzenie borówki była wykonana analiza glebowa. Ponieważ gleba cechuje się tu dość dużą ziemnością, pobrano kilka próbek i na tej podstawie możliwa była wiarygodna ocena zasobności gleby na poszczególnych częściach pola. Tam gdzie było to konieczne wysiano siarkę dla uregulowania odczynu. Pan Ireneusz dużo uwagi poświęca właściwemu przygotowaniu gleby pod nowe nasadzenia. Naprawienie błędów popełnionych przed sadzeniem roślin borówki, jest bardzo trudne, a nawet niekiedy niemożliwe na już owocujących plantacjach. Czasem bardziej opłaca się zlikwidować plantację, która przestaje rosnąć, niż ją reanimować – podkreśla I. Komorowski.

Przy załadunku materii organicznej przydatny okazał się ciągnik wyposażony w ładowacz czołowy i koparkę ciągnikową

Istotne jest wprowadzenie odpowiedniej ilości materii organicznej do gleby. W tym celu na polu wyznaczono linie rzędów i w miejscach tych pługiem leśnym wyorane zostały głębokie bruzdy. Wysypano je najpierw torfem wysokim. Używany jest do tego celu specjalnie przerobiony rozrzutnik do obornika, który umożliwia podawanie rozdrabnianej materii organicznej bezpośrednio w wykonane bruzdy. W sumie na 1 ha zastosowano około 300 m3 torfu. Kupowany był w firmie Hollas w postaci sprasowanej i zapakowanej w big-bagi (około 6 m3). Kolejnym etapem było nawiezienie materii organicznej. Używano do tego wióry z drzew iglastych świeże i przekompostowane, oraz trociny. Rozsypywano je również przy użyciu rozrzutnika na wcześniej wysypaną warstwę torfu. W taki sposób wprowadzono około 200 m3/ha dodatkowej porcji materii organicznej. Przy jej załadunku  (już kilka miesięcy wcześniej gromadzono materie organiczną w gospodarstwie), przydatny okazał się ciągnik wyposażony w ładowacz czołowy typu TUR, na którym zamontowano łyżkę, oraz koparkę ciągnikową zawieszoną na trójpunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Korzystając z tak wyposażonego ciągnika Kubota M7040 możliwy był sprawny załadunek materii organicznej na przyczepę rozrzutnika.   

Materię organiczną dawkowano w wyorane bruzdy przy użyciu przerobionego rozrzutnika

Po tym zabiegu jak informuje Pan Ireneusz, materia zostanie wymieszana z glebą przy użyciu glebogryzarki, a następnie gruberem, tak by spulchnić głębsze warstwy gleby. Wiosną kolejnego roku wykonana zostanie dodatkowa, kontrolna analiza chemiczna składu gleby. W ten sposób mozna będzie jeszcze skontrolować odczyn gleby i jej zasobność po wcześniej wykonanym nawożeniu.  Jeśli będzie konieczne, wykonane zostanie dodatkowe siarkowanie, jak również uzupełniane będą brakujące składniki mineralne. Sadzenie na tym stanowisku planowane jest na wiosnę i jesień  2013 roku.  

Pole przygotowywane pod plantację borówki podczas nawożenia materii organicznej
Poland_Plants

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Technologia uprawy Borówka wysoka Przygotowanie stanowiska pod plantację borówki