Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

‘Amira’ i ‘Sugana’ owocują na pędach tegorocznych

Email Drukuj

b_404_235_16777215_0___images_phocagallery_Tomasz_robocze_amira_sugana_amira_sugana_2.JPGIlario Ioriati z Verony, prowadzący gospodarstwo szkółkarskie uważa, że w przypadku malin po zakończeniu zbiorów owoców odmiany ‘Tulemeen’, konsumenci narzekali często na brak wystarczająco dobrej jakości owoców maliny. Większość z dostępnych odmian powtarzających nie spełniało jego oczekiwań. Sytuacja ta cały czas ulega poprawie wraz z popularyzacją uprawy coraz to nowych odmian.


Wprowadzając do uprawy w 2000 roku odmianę ‘Polka’ uważałem, że rozwiąże ona nasze problemy z uprawą odmian, które wydłużą we Włoszech okres podaży bardzo dobrej jakości owoców malin – informuje I. Ioriati. Po 2 latach jej uprawy w ciepłych regionach Włoch okazało się, że jej owoce po zbiorze zbyt szybko ciemniały oraz stosunkowo trudno się je zbierało. Wielu producentów stwierdziło, że ‘Polka’ w tutejszym bardzo ciepłym klimacie nie udaje się tak dobrze jak w Północnych regionach Europy. Wtedy wiele osób rozpoczęło hodowlę malin używając do krzyżowania m.in. odmian ‘Tulameen’ i ‘Polka’. Celem tej hodowli było uzyskanie odmian owocujących na pędach tegorocznych o dużych, smacznych i trwałych w obrocie owocach. Według I. Ioriati, z najnowszych odmian owocujących na pędach tegorocznych dobrze sprawdzają się we Włoszech dwie odmiany: ‘Sugana’ i ‘Amira’. ‘Sugana’ ma znacznie większe owoce od ‘Polki’, jej krzewy rosną silnie. Owoce mają ładny, jasnoczerwony kolor, 'Sugana' te owoce zebrano w Polsce ale z uwagi na dużą wielkość są bardzo delikatne, a przez to mało trwałe w obrocie towarowym. Oczywiście nadają się do pakownia w opakowania jednostkowe, ale są dobrym surowcem do mrożenia w całości. Odmiana ta z uwagi na silny wzrost krzewów polecana jest do uprawy tradycyjnej w gruncie. Uprawiana w tunelach rośnie zbyt silnie.


‘Amira’
ma trochę mniejsze owoce od ‘Sugany’, jej krzewy trochę słabiej też rosną. Zaletą jej owoców jest dobra 'Amira' - owoce zebrane we Włoszech z uprawy prowadzonej w tunelutrwałość w obrocie towarowym. Czasami jednak ich kolor może być zbyt ciemny. Z uwagi na trochę słabszy wzrost krzewów odmiana ta polecana jest m.in. do uprawy w podłożach o ograniczonej objętości, przede wszystkim pod osłonami.

Według I. Ioriati, uprawa tych dwóch odmian maliny w Polsce powinna być poprzedzona licznymi obserwacjami. Należy przede wszystkim sprawdzić odporność roślin na mróz oraz czy owoce w chłodniejszych regionach Polski będą równie dobrej jakości jak we Włoszech.

Zobacz także: malina
Poland_Plants

Komentarze 

 
0 #1 Sulio Selimovic 2015-01-03 11:14
Dear Sirs,
Just to check if you have Amira raspberry plants for sale and what is the price.

Regards
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Technologia uprawy Malina ‘Amira’ i ‘Sugana’ owocują na pędach tegorocznych