Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Jagodowa produkcja w organizacji „Owoc Podhala”

Email Drukuj

b_308_204_16777215_0___images_phocagallery_Tomasz_robocze_pojedyncz_zdjecia_owoc_podhala_4.jpgProdukcja owoców czarnej porzeczki w uznanej organizacji producenckiej „Owoc Podhala” w 2011 roku szacowana jest na około 266 ton. Jest to drugi po jabłkach najważniejszy gatunek owoców w ofercie tej organizacji. Jak informuje Józef Drożdż (fot. 1), prezes tej zrzeszającej 454 członków organizacji uprawa wszystkich owoców była nastawiona na współpracę z zakładami przetwórstwa owocowego.


Zrzeszenie Plantatorów Owoców i Warzyw dla Tymbark GMW, Organizacja Producentów „Owoc Podhala” jest także pierwszą w województwie małopolskim uznaną organizacja producentów owoców i warzyw. W okresie dochodzenia do uznania zrealizowała ona inwestycje na ponad 5,8 mln zł m.in. wybudowano i wyposażono w niezbędne urządzenia małe centrum logistyczne. Zakupiono także plastikowe i drewniane skrzyniopalety oraz skrzynki wypożyczane udziałowcom na czas zbioru owoców. Bardzo ważną inwestycją, która ma pozwolić rozwijać towarową uprawę porzeczek w tej organizacji jest samojezdny kombajn „Victor” (fot. 2) dostarczony przez firmę Weremczuk (kosztował około 500 000 zł). Maszyna ta pracowała już dwa sezony i bardzo dobrze się sprawdziła. Mimo stosunkowo dużych gabarytów radziła sobie dobrze na stosunkowo niewielkich plantacjach jakie są w grupie. Kombajn został specjalnie dostosowana do pracy w terenach podgórskich – każde koło wyposażone jest w niezależny napęd hydrauliczny oraz system stabilizacji pracy maszyny (fot. 3), co umożliwia zbiór owoców na skłonach.

Samojezdny kombajn do zbioru porzeczeka -

Maszyna została wyposażona w hydrauliczny system stabilizacji Ementy otrząsające owoce z krzewówPorzeczki i aronię uprawia się w gospodarstwach specjalizujących się w tej uprawie posiadających już własne maszyny do zbioru owoców, jak i w bardzo małych gospodarstwach gdzie owoce te zbierane są ręcznie. Aktualny areał nasadzeń czarnej porzeczki to około 300 ha z których w tym roku zebrano 266 ton tych owoców. W rekordowych latach plony te przekraczały nawet 1000 ton (tak było w 2005 roku). Plony na dobrych plantacjach wynoszą około 12 t/ha. W uprawie cały czas dobrze sprawdza się w tutejszych warunkach odmiana ‘Ojebyn’, ważną pozycję stanowi także ‘Titania’, a w najnowszych nasadzeniach ‘Tiben’. Najnowsze nasadzenia zakładane są wyłącznie pod zbiór kombajnowy – mają nadawać się do zbioru przez zakupiony w grupie samojezdny kombajn. Rośliny sadzi się na nich w rozstawie 0,3 m x 3,5 m (fot. 4). Jest to intensywne nasadzenie, ale pozwala na szybkie uzyskanie stosunkowo wysokich plonów. J. Drożdż jest przekonany do tego, że warto w dalszym ciągu zakładać nowoczesne plantacje czarnej porzeczki, gdyż zapotrzebowanie na soki produkowane z tych owoców jest coraz lepsze.

Młoda plantacja założona pod zbiór komabajnem samojezdnym

Aronia uprawiana jest obecnie na około 67 ha, a gatunek ten corocznie dobrze plonuje. Do jej uprawy bardzo często wykorzystywane są tereny, gdzie nie udaje się sadzić innych roślin sadowniczych. Owoce tego gatunku cały czas w wielu gospodarstwach są także ręcznie zbierane.

Zobacz także: porzeczka, aronia
Poland_Plants

Komentarze 

 
0 #1 ale 2015-05-29 09:17
Jest już na sprzedaż!
Nie nadaje się w tym terenie!
Małe plantacje po 1 - 2ha

Zakup tego sprzętu to strzał w kolano prezesa!
Został dług więc Viktorka trzeba sprzedać - i tak stoi, aby coś pospłacać!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Technologia uprawy Porzeczka Jagodowa produkcja w organizacji „Owoc Podhala”