Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

W tunelach i pod daszkami

Email Drukuj
b_322_180_16777215_0___images_phocagallery_Tomasz_robocze_W_tunelach_i_pod_daszkami_23082011085.jpgNa uprawę truskawek odmian powtarzających owocowanie zdecydował się 5 lat temu Jacek Rogacki z Deszczna koło Gorzowa Wielkopolskiego. Wcześniej zajmował się sprzedażą m.in. truskawek i to właśnie brak dostatecznie dobrej jakości truskawek poza głównym sezonem ich produkcji zachęciła go do takiej uprawy. Aktualnie truskawki uprawia na 0,5 ha na podniesionych stołach pod daszkami i w dwóch małych tunelach. Planuje jednak zwiększyć posiadany areał o kolejne 0,5 ha.

Uprawa pod daszkami

W gospodarstwie J. Rogackiego pod daszkami od 5 już lat uprawia się odmianę ‘Evie II’. Odmiana ta cały czas bardzo dobrze plonuje, a jej owoce mają bardzo ładny wygląd i dobrze się sprzedają. Wadą tej odmiany jest drobnienie owoców pod koniec zbiorów. Uprawiana pod daszkami wymaga także ochrony przed mączniakiem prawdziwym truskawki.

Truskawki odmiany ‘Evie II’ sadzi w marcu. Według Pana Jacka przesunięcie terminu sadzenia na kwiecień nie ma dużego wpływu na termin zbioru owoców, który u tej odmiany zacznie się i tak w pierwszych dniach lipca. Truskawki sadzone są do donic i ustawiane są w tunelu, gdyż w marcu jest tam znacznie cieplej niż od razu pod foliowymi daszkami. Dzięki temu truskawki dobrze się ukorzeniają i wcześniej rozpoczynają wegetację. Dopiero po takim 2–3 tygodniowym „podpędzeniu” rośliny wystawia się na stoły osłonięte foliowymi daszkami. W przypadku odmian powtarzających owocowanie usuwane są pierwsze kwiatostany, dzięki czemu rośliny lepiej się przyjmują i owocują.

‘Monteray’ po raz pierwszy

W tym sezonie w gospodarstwie w skonstruowanych własnym sumptem tunelach po raz pierwszy uprawiano odmianę ‘Monteray’. Odmiana ta w okresie pełnego plonowania miała bardzo silny wzrost, duże krzaki i bardzo dobrze plonowała. U tej odmiany nawet w pełni czerwone owoce można pozostawić na krzakach (nie ma obawy o ich pękanie), wtedy osiągają wyśmienity smak – są jędrne, soczyste i bardzo słodkie. W tym roku rośliny tej odmiany posadzono w tym samym terminie co ‘Evie II’ jednak zbiór owoców u tej nowej odmiany rozpoczęto kilkanaście dni wcześniej. Na co wpłynęła zapewne uprawa w tunelu oraz wcześniejsze dojrzewanie owoców. Ta nowa kalifornijska odmiana będzie dobrze się nadaje także do uprawy bez osłon lub pod daszkami, gdzie powinna mieć jeszcze większe owoce niż uprawiana w tunelu foliowym – uważa J. Rogacki. Odmiana ta w okresach sprzyjających pojawieniu się szarej pleśni wymaga regularnej ochrony przed tą chorobą nawet w tunelu (jeszcze bardziej intensywna ochrona potrzebna będzie przy uprawie w polu bez osłon).

Zaletą tej odmiany jest duży udział owoców w pierwszej klasie jakościowej utrzymujący się prawie przez cały okres zbiorów. W tym roku plonowanie odmiany ‘Monteray’ przekroczy jak informuje p. Jacek kilogram owoców z rośliny. ‘Evie II’, mimo trochę drobniejszych owoców niż u odmiany ‘Monteray’ cały czas dobrze jest oceniana z uwagi na ładny i wyrównany kształt owoców oraz ich bardzo ładną i błyszczącą skórkę. Zaletą owoców odmiany ‘Monteray’ jest ich trwałość w obrocie towarowym oraz doskonały smak (są znacznie słodsze niż ‘Evie II’). Jej owoce są za to w obrocie towarowym ciemniejsze od ‘Evie II’.

Uprawa w donicach

Wszystkie truskawki uprawiane są w donicach ustawianych na stelażach własnej konstrukcji. Uprawa truskawek w donicach zapewnia także dobry odpływ pożywki z podłoża, co jest bardzo ważne w przypadku systemu korzeniowego truskawki, który zalewany szybko zagniwa. Pojawiają się wtedy również problemy z pobieraniem np. wapnia z wody. Podłożem w jakim sadzone są truskawki jest substrat kokosowy –w tym roku wykorzystywany był już po raz trzeci, a brak chorób powoduje, że plantator z Deszczna planuje go wykorzystać do uprawy truskawek jeszcze w kolejnym roku.

            J. Rogacki ustalając program fertygacji truskawki korzysta z zaleceń dotyczących przygotowania pożywki jakie przygotowuje mu Jarosław Barszczewski z firmy Yara Poland. W okresie uprawy truskawek podawany jest: Calcinit, Krista Mag, Krista K, Krista MKP, Kalisol, Superba Mikromix oraz do zakwaszania wody kwas azotowy. W okresie kwitnienia ważne jest podawanie pożywki o zwiększonej zawartości fosforu, a w czasie zbiorów potasu. Dodatkowo jeśli zachodzi taka potrzeba pożywka dostosowywana jest do potrzeb nawozowych konkretnej odmiany.

W tym roku, plantator zbyt późno jednak zareagował na przedłużający się okres z dużymi opadami deszczu. Złe dopasowanie w tym okresie pożywki spowodowało, że rośliny miały trochę problemów z pobieraniem składników odżywczych, co natychmiast odbiło się na plonowaniu i jakości owoców.

            W uprawie odmian powtarzających owocowanie bardzo dużym problemem są wciornastki, które należy regularnie zwalczać. Do wykonywania zabiegów ochrony plantator używa własnej konstrukcji samojezdny opryskiwacz zbudowany na bazie samojezdnej kosiarki używanej wcześniej do koszenia trawy. W przypadku występującego na plantacjach truskawki mączniaka chorobę tą ogranicza się poprzez rozsypywanie w tunelu siarki, która utleniając się ograniczyła w tunelu problem z tą chorobą.  

Więcej zdjęć w galerii

Zobacz także: truskawka
Poland_Plants

Komentarze 

 
0 #1 Tomek 2011-09-22 17:50
Z tego co widzę na zdjęciach w galerii to trzeba troszkę dopracować nawożenie, ponieważ na liściach widać poważne niedobory, które mogą być przyczyną drobnienia owoców pod koniec uprawy.
Pozdrawiam
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Technologia uprawy Truskawka W tunelach i pod daszkami