Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Truskawki pod osłonami, cz. I - W gruncie czy w podłożu?

Email Drukuj

b_402_268_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_Truskawki_pod_oslon_img_8270.jpgTegoroczny sezon i odbywające się spotkania poświęcone tematyce uprawy roślin pod osłonami (głównie truskawek) wskazują na zainteresowanie producentów tego typu uprawą. Dlaczego? Bo daje ona wymierne korzyści: poprawę jakości i wydajności plonu, pewność zbioru, wydłużenie okresu podaży. Taki system uprawy niesie też ze sobą pewne zagrożenia, o których warto pamiętać.  


Przenosząc uprawę truskawek pod osłony, którymi to mogą być daszki, tunele foliowe, a nawet szklarnie, trzeba pamiętać, że panują tam nieco odmienne warunki klimatyczne niż w otwartym gruncie. To z jednej strony ogranicza występowanie niektórych problemów, ale za to uwidaczniają się inne, które były niezauważalne lub nieszkodliwe w uprawie polowej.

W rodzimym gruncie ...

Zazwyczaj przez pierwsze 2-3 sezony prowadzenia upraw truskawek w tunelach lub szklarniach producenci decydują się uprawiać je w rodzimym gruncie. Jest to uzasadnione pod warunkiem, że jest to świeże stanowisko, nie rosły tu w ostatnich kilku latach truskawki i nie ma dużego ryzyka pojawienie się chorób odglebowych. Bezwzględnie jednak należy przed posadzeniem roślin wykonać analizę chemiczną gleby i na tej podstawie uzupełnić braki składników pokarmowych. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa truskawek w tunelach na podniesionych zagonach. Wówczas owoce są odizolowane od gleby i nie brudzą się. Międzyrzędzia dobrze jest wyściółkować tkaniną lub słomą, inaczej konieczne będzie zwalczanie pojawiających się tam chwastów.

Uprawa truskawek w tunelu na podwyższonych zagonach wyłożonych białą folią

Zazwyczaj po 2-3 latach uprawy roślin w rodzimej glebie nasilają się problemy z chorobami pochodzenia odglebowego. Uwidaczniają się w postaci zamierających roślin opanowanych przez grzyby z rodzaju Verticillium, Fusarium czy Phytophthora. W takiej sytuacji chcąc kontynuować uprawę w rodzimym gruncie szklarni czy tunelu konieczne jest odkażanie gleby. We własnym zakresie można to wykonać stosując Basamid 97 GR. Przy uprawie truskawek w rodzimym gruncie mogą pojawiać sie problemy z chorobami odglebowymi Trzeba jednak pamiętać, by zabieg taki był skuteczny gleba musi mieć odpowiednią wilgotność (75%) i temperaturę (optimum 15-20°C). Preparat taki po zastosowaniu dobrze jest wymieszać z glebą do głębokości 25 cm i dodatkowo przykryć jej powierzchnię czarną folią. W zależności od temperatury do sadzenia roślin można przystąpić po upływie około 2 tygodni od zabiegu (gdy temperatura gleby na głębokości około 10 cm utrzymywała się na poziomie 20°C) lub nawet 5 tygodni (przy temperaturze gleby 10-15°C).  Bardziej efektywne jest odkażanie gleby preparatem Nemasol 510 SL, co jednak wykonują tylko uprawnionego o tego firmy. Podczas takiego zabiegu, preparat jest wprowadzany do gleby i równomiernie z nią mieszany, co zapewnia jego wysoką skuteczność. Po wykonaniu zabiegów chemicznego odkażania gleby warto jest zasiedlić ją pożytecznymi mikroorganizmami, (np. z rodzaju Trichoderma) co sprzyja odbudowie życia mikrobiologicznego, ale opartego na przyjaznej roślinom mikroflorze.

Gleba pod odkażaniu chemicznym Nemasolem 510 SL
 

... lub w podłożach

Uprawiając truskawki pod osłonami warto jest zdecydować się na system bezglebowy, Pojemniki do uprawy truskawek oferowane przez firmę Ceres gdzie rośliny rosną w podłożu odizolowanym od rodzimego gruntu szklarni. Najlepsze efekty i najbardziej rozpowszechniona jest uprawa truskawek w podłożu kokosowym. Podłoże takie może składać się z różnych frakcji, uzyskiwanych w procesie rozdrabniania zewnętrznych części orzechów kokosowych. Najgrubsze i zarazem najbardziej trwałe są zewnętrzne frakcje tzw. chipsy kokosowe. Im będzie ich więcej w podłożu, tym będzie miało ono większą pojemność wodną. Kolejną składową podłoża kokosowego mogą być włókna kokosowe oraz najdrobniejsze elementy tzw. pył kokosowy lub torf kokosowy. Im więcej będzie w podłożu tych drobnych frakcji, tym będzie ono miało większą pojemność wodną. Producenci podłoży kokosowych oferują je w różnej postaci. Mogą być to sprasowane brykiety, które po nasączeniu wodą pęcznieją, wówczas łatwo jest je rozdrobnić i wypełnić takim podłożem pojemniki uprawowe.

Uprawa truskawek w rynnach umieszczonych na stelażu
Oferowane są też gotowe maty uprawowe, które wypełnione są gotowym podłożem, często w formie sprasowanej. Przy tym ostatnim systemie, maty przed rozpoczęciem uprawy nalezy zalać pożywką, odpowiednio przepłukać i dopiero można zacząć sadzenie roślin. Gotowe maty gdzie podłoże kokosowe ma luźną strukturę, są w zasadzie od razu gotowe do sadzenia roślin. Rośliny można też sadzić w różnego typu pojemnikach uprawowych, mogą to być skrzynki, doniczki lub gotowe pojemniki do zawieszenia na konstrukcji. Jako podłoże może być też użyty substrat torfowy, ważne jednak by miał on grubsze frakcje, które będą ograniczały tempo jego osiadania. Niezależnie od rodzaju podłoża i systemu uprawą ważna jest znajomość jego składu. Jeśli dostawca podłoża nie dostarczył wraz z nim dokumentów, które charakteryzują dane podłoże również pod względem zawartości makro i mikroskładników, koniecznie nalezy wykonać jego chemiczną analizę. Wtedy można będzie optymalnie ustalić parametry pożywki, jaka będzie podawana roślinom w początkowym okresie uprawy.

Konstrukcja dla roślin

Decydując na uprawę truskawek w systemie bezglebowym, warto jest przygotować dla roślin specjalną konstrukcje, w postaci stelaża na którym będą ułożone rynny, a w nich maty lub pojemniki uprawowe. Wysokość stelaża powinna być tak dobrana by w momencie wejścia w owocowania, dojrzałe owoce znajdowały się na poziomie wzroku osób zbierających. Dlatego optymalna wysokości zamontowania rynien wynosi 1,5-1,6 m. Na rynku oferowane są kompleksowe rozwiązania w zakresie przygotowania rusztowań pod uprawę truskawek (m.in. Metazet, Haygrove Poland), gdzie firma przygotowuje projekt i dostarcza wszystkie elementy potrzebne do przygotowania takiego rusztowania. Można to również wykonać samodzielnie, wykorzystując niektóre elementy „z odzysku” (np. rury potrzebne do zamontowania rynien, czy używane rynny z uprawy warzyw).

Uprawa truskawek bez użycia rynien, gdzie maty z roślinami umieszczono na specjalnie przygotowanej konstrukcji

Tam gdzie nie konieczne jest zbieranie przelewu można też zrezygnować z rynien, i maty lub pojemniki uprawowe ustawiać tylko na podporach. Producenci korzystają z wielu oryginalnych rozwiązań w tym zakresie. Uprawiając truskawki w doniczkach, można je umieszczać w rurze PCV, z naciętymi otworami na doniczki. Taką konstrukcję można przygotować samodzielnie, a zaletą takiego systemu jest to, że w sytuacji gdy któraś roślina wypadnie, wówczas można ją łatwo wymienić.   

altWięcej informacji o uprawie truskawek pod osłonami mozna znaleźć w naszej publikacji: „Uprawa truskawek w podłożach inertnych pod daszkami” do zakupu której serdecznie zapraszamy (zobacz w naszym sklepie).
Zobacz także: truskawka
Poland_Plants

Komentarze 

 
-2 #2 Kasiakas 2014-08-12 14:09
Ja truskawki mam w tunelu foliowym, całkiem podobnym do tego z firmy Das company ;)
Cytować
 
 
-2 #1 Paaulina 2014-03-10 11:48
świetne rozwiązanie z tymi truskawkami wiszącymi w specjalnych rynnach. Dobre rozwiązanie dla zagospodarowani a całej przestrzeni w tunelu. Na spodzie można uprawiać np. ogórki a na górze truskawki. To będzie hit. Szkoda, że w moim tunelu się tak nie da zrobić http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/szklarnie/tunel-foliowy-3x6-18m-2/
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Technologia uprawy Truskawka Truskawki pod osłonami, cz. I - W gruncie czy w podłożu?