Jagodnik
Twój ulubiony portal poświęcony tematyce roślin jagodowych...
  • Zwiększ czcionkę
  • Domyślny rozmiar
  • Zmniejsz czcionkę
Yara Poland

Rumba coraz popularniejsza

Email Drukuj

b_356_237_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_Rozne_rumba_img_8235.jpgWcześnie dojrzewająca odmiana truskawek ‘Rumba’ w 2012 roku umocniła swoją pozycję na europejskim rynku. Mimo mało sprzyjającej uprawie truskawek pogodzie w minionym sezonie potwierdziła swoją przydatność w uprawie w wielu europejskich krajach. Dzięki swoim ładnym, atrakcyjnym owocom, jest także dobra w sprzedaży.

Harriet Duncalfe z Wisbech z Wielkiej Brytanii odmianę tą uprawia od dwóch sezonów, w ciągu których miała duże, wysokiej jakości, błyszczące owoce. Okazała się również odmianą łatwą do zbioru.

Anna Karin Nilsson z Sjöbo ze Szwecji uważa ‘Rumbę’ za bardzo dobrą do uprawy w tunelach. Owoce mają jasny, czerwony kolor i są znacznie większe niż owoce ‘Honeoye’. Wszystko to powoduje, że dobrze się sprzedają. Smak truskawek tej odmiany jest również dosyć dobrze oceniany. Aktualnie uważa się, że odmiana ta ma bardzo duży potencjał jeśli chodzi o jej możliwość uprawy w Szwecji.

Johann Lang z Egmatingen z Niemiec, od kilku już lat również uprawia odmianę ‘Rumba’, która w jego opinii jest cenną odmianą o ładnych okrągłych owocach. Smak jej owoców jest z reguły dobrze oceniany. Zaletą tej odmiany jest możliwość jej sprzedaży do supermarketów w jednostkowych opakowaniach. Odmiana ta w jego gospodarstwie zaczyna dojrzewać po ‘Clery’. Dobrze również przetrwała minioną zimę, ale rośliny były chronione przez zalegający na nich śnieg.

W opinii Bernharda Levenig z Nörvenich-Pingsheim z Niemiec, odmiana ta niewłaściwie zabezpieczona na zimę może przemarzać. Ma jednak wiele zalet jeśli chodzi o owoce – są bardzo ładne i mają pożądany jasnoczerwony kolor i błyszczącą skórkę. Odmiana ta w jego opinii nadaje się do sprzedaży w supermarketach i do sprzedaży bezpośredniej.

W opinii Marii Mauel ze Swisstal w Niemczech odmiana ta dobrze sprawdza się uprawiana w wysokich tunelach, sadzona na zagonach wyścielonych czarną folią. W porównaniu do ‘Elsanty’ istniej możliwość uprawy jej przez kilka lat na tym samym stanowisku. Odmiana w tym gospodarstwie dojrzewa w podobnym terminie do ‘Clery’, a po wejściu w okres owocowania owocuje na równomiernym poziomie. Jeśli jest bardzo ciepło wymaga częstego zrywania owoców. Owoce są także kształtne, mimo bardzo wczesnego terminu zbioru.

Porównanie plonowania odmiany ‘Rumba’ w zestawieniu z odmianami ‘Sonata’ i ‘Honeoye’ przeprowadzone w Holandii

Czynnik

‘Rumba’

‘Sonata’

‘Honeoye’

Plon klasy I (%)

100

100

90

Średnia masa owoców (g)

22

21

19

Smak*

8

7

7

Jędrność*

8

8

6

Wrażliwość na uszkodzenia*

7

7

5

Shelf life* (trwałość)

7

6

5

* Skala: 1–9 wyższa liczba oznacza lepszy smak, jędrność, trwałość i mniej uszkodzeń

Źródło: Fresh Forward

Poland_Plants

Komentarze 

 
+1 #1 Krystian 2012-12-02 18:24
clery odmiane truskawek gdzie mozna kupic
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Tutaj jesteś : Technologia uprawy Truskawka Rumba coraz popularniejsza